Znajdź najlepszego lekarza, przyjazną aptekę

bądź przychodnię w twojej okolicy

Jak rozpoznać udar mózgu?

Udar mózgu to podstępna choroba, która może zrujnować całe życie, a nawet doprowadzić do śmierci. Choroba dopada najczęściej ludzi starszych, choć zdarzały się również przypadku u młodszych, nawet 20 letnich osób. Jak się chronić przed udarem, jak go rozpoznać, a jeśli już się wydarzy, to co należy zrobić?

 

Co to jest udar mózgu?

Udar, nazywany również zawałem mózgu, może mieć dwie odmiany – krwotoczny i niedokrwienny. W pierwszym przypadku dochodzi do pęknięcia naczynka krwionośnego, w drugim zator w tętnicy blokuje dopływ krwi do mózgu. Chociaż postępowanie lekarskie będzie odmienne w każdym z tych przypadków, to na etapie rozpoznania i pierwszej pomocy, postępowanie zawsze jest takie samo.

 

Jak rozpoznać udar mózgu?

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego. Są to:

  •          Zawroty głowy, nudności i wymioty,
  •          Zaburzenia równowagi,
  •          Zaburzenia mowy – tzw. bełkotliwa mowa,
  •          Zaburzenia wzroku,
  •          Asymetria twarzy np. opadnięty kącik ust, opadnięta powieka z jednej strony,
  •          Osłabienie napięcia mięśniowego po jednej stronie np. osoba nie jest w stanie utrzymać w górze ręki.

To mogą być objawy, które powinny nas zaalarmować, że coś złego dzieje się w mózgu chorej osoby.

 

Jak postępować podczas udaru mózgu?

Przede wszystkim należy nie panikować i zachować spokój. U osoby chorej trzeba kontrolować funkcje życiowe – sprawdzić oddech i ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej tzw. pozycji bezpiecznej, aby zapobiec zachłyśnięciu się. W przypadku braku oddechu należy bezwzględnie rozpocząć reanimację. Osoba z udarem mózgu musi jak najszybciej trafić do szpitala, dlatego trzeba wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112.

 

Udar mózgu to niebezpieczna choroba, ale w przypadku wczesnego rozpoznania, podjęcia pierwszej pomocy i szybkiego wezwania pomocy, można zminimalizować szkody, powstałe w wyniku udaru. Warto także przejść przeszkolenie z pierwszej pomocy, aby wiedzieć, jak zachować się nie tylko w tej, ale również w innych sytuacjach zagrażających życiu