Znajdź najlepszego lekarza, przyjazną aptekę

bądź przychodnię w twojej okolicy

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze

W czasach, gdy praca przy komputerze jest już standardem, pojawia się wiele nowych schorzeń, wynikających bezpośrednio z siedzącego trybu życia, pracy w złych warunkach oświetleniowych i niewielkiej odległości od monitora. Jedną z nich są choroby oczu. Wady wzroku, można już zaliczyć do chorób cywilizacyjnych.

 

Objawy przemęczenia oczu

Czy podczas pracy przed komputerem zdarza się, że pieką Cię oczy, łzawią i odczuwasz chwilowe pogorszenie wzroku? Jeśli tak, to oznacza, że Twoje oczy są przemęczone i potrzebują chwili wytchnienia. Praca w tym stanie, na dłuższa metę może skutkować powstawaniem wad wzroku. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnych z tych objawów, również warto zainteresować się higieną oczu. Tak na wszelkie wypadek, gdyż jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Jak dbać o oczy?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie stanowisko komputerowe. Pomieszczenie, w którym pracujesz, musi być dobrze oświetlone nie tylko w dzień, ale również wtedy, gdy słońce nie daje już takiego światła – dobra lampa skierowana nie prosto na twarz, lecz na komputer i klawiaturę znacznie poprawi Twój komfort. Możesz zdecydować się również na zakup specjalnych nakładek filtrujących na monitor, ograniczających emisję szkodliwego promieniowania.

 

Piekące lub łzawiące oczy warto od czasu do czasu zakrapiać specjalnymi kroplami, które likwidują podrażnienia, nawilżają i poprawiają komfort. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich kropli i zwykle kosztują dosłownie kilka złotych, a taka inwestycja naprawdę może się opłacić. Jeśli posiadasz okulary, koniecznie używaj ich do pracy. Pamiętaj także o tym, by robić regularne przerwy i dać wypocząć oczom. Ciągłe wpatrywanie się w monitor jest szkodliwe, dlatego warto od czasu do czasu oderwać wzrok, chociażby po to, by spojrzeć za okno.

 

Dbanie o wzrok wbrew pozorom jest niezwykle proste i wystarczy trochę higieny pracy, by przez długi czas nie musieć martwić się wizytami u okulisty.