Znajdź najlepszego lekarza, przyjazną aptekę

bądź przychodnię w twojej okolicy

Dlaczego jest nam zimno?

Uczucie chłodu, dreszcze, dzwonienie zębami, zimne kończyny to wszystko pierwsze oznaki wyziębienia organizmu. Jest to podstawowe zabezpieczenie przed hipotermią, mogąca doprowadzić do śmierci. Uczucie chłodu i dreszczy pojawia się również, gdy organizm jest osłabiony lub gdy gorączkujemy. Wtedy, nawet jeśli w pomieszczeniu jest naprawdę ciepło, subiektywnie odczuwamy chłód.

 

Oprócz oczywistego wyziębienia organizmu na skutek niskiej temperatury zewnętrznej, istnieje wiele czynników mogących wpływać na to, że jest nam zimno. Może być to na przykład odwodnienie lub niedowaga. Woda w organizmie, odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej i mięśni pozwalają ciału utrzymać optymalną, stałą temperaturę na poziomie 36,6 stopni Celsjusza. W przypadku deficytów szybciej się wychładzamy, nawet jeśli temperatura powietrza jest względnie wysoka.

 

Stres, brak snu i niedobory witamin również powodują, że czujemy się zmęczeni i osłabieni. Metabolizm gorzej funkcjonuje, co powoduje niższą produkcję ciepła i gorsze krążenie. Należy pamiętać, że krew rozprowadza po organizmie nie tylko składniki odżywcze i tlen, ale również transportuje ciepło. To tzw. mechanizm termoregulacji. Gdy organizm jest przegrzany, naczynia krwionośne rozszerzają się i wychodzą bliżej powierzchni skóry. Odwrotny proces zachodzi, gdy organizm jest wychłodzony – naczynia krwionośne kurczą się i chowają, a krążenie się centralizuje, czyli skupia się wokół najważniejszych organów wewnętrznych – serca, płuc i mózgu. To właśnie dlatego najszybciej marzną dłonie i stopy.