Znajdź najlepszego lekarza, przyjazną aptekę

bądź przychodnię w twojej okolicy

Jak skutecznie opatrywać rany?

Większe lub mniejsze urazy zdarzają się każdemu. O ile nie mieszka się w plastikowej kuli, raczej nie ma możliwości, by uniknąć drobnych wypadków. Jeśli już coś się stanie, najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek. Z niewielkimi skaleczeniem nie trzeba od razu biec do chirurga. Z kolei bagatelizowanie większych, może się źle skończyć.

 

Jak postępować ze skaleczeniami?

Ze skaleczeniami mamy do czynienia, gdy podczas krojenia zatniemy się końcówka noża w palec, przewrócimy się na ulicy, czy zatniemy się jakąś ostrą krawędzią. Często takie rany mogą dość obficie krwawić, ponieważ np. opuszki palców są mocno ukrwione, ale nie należy panikować. Najważniejsze to zadbać o czystość rany, a więc przemyć skaleczenie pod bieżącą wodą. Zwykła woda to najlepszy środek antyseptyczny. Wypłucze z rany brud i bakterie. Dezynfekcję innymi środkami, należy przeprowadzić dopiero po przemyciu rany. Gdy miejsce skaleczenia jest już czyste, wystarczy przykleić plaster z opatrunkiem lub zabezpieczyć małym jałowym gazikiem i zabandażować. Ponieważ rany lepiej się goją, gdy mają dostęp do powietrza, opatrunek można zdjąć na noc, a zakładać tylko w dzień, by rana nie miała kontaktu z brudnymi powierzchniami.

 

Opatrywanie ran

Kiedy dochodzi do naruszenia nie tylko ciągłości skóry, ale również tkanki podskórnej, a niekiedy mięśni, z taką rana trzeba obchodzić się dużo ostrożniej. Najważniejsza jest dezynfekcja, najlepiej bieżącą wodą, a następnie gruby opatrunek z jałowej gazy i bandaża. W przypadku mocnego krwawienia, warto zastosować miejscowy ucisk (nie mylić z opaską uciskową, której się nie stosuje), a następnie wezwać pogotowie lub na własną rękę udać się do szpitala w celu konsultacji chirurgicznej.

 

Należy pamiętać o tym, że każda rana, niezależnie od wielkości to otwarte wrota, przez które mogą przedostać się bakterie. Dlatego ponad wszystko trzeba zadbać o jej czystość i nie dopuścić do zabrudzenia. Nawet gdy miejsce urazu przestało już krwawić, należy je obserwować, a w razie niepokojących objawów – udać się do lekarza.