Ból gardła – co oznacza i jak skutecznie leczyć?
Ból gardła to powszechna i bardzo częsta dolegliwość, z którą spotykają się zarówno dorośli, jak i dzieci bez względu na porę roku. Chociaż sam w sobie najczęściej nie jest niczym groźnym, to może być objawem znacznie poważniejszych infekcji. Dlatego nie należy go lekceważyć.
Ból gardła, czyli co?
To pojęcie jest szerokie i może obejmować różne partie górnych dróg oddechowych – gardła, krtani, podniebienia, migdałków lub ślinianek. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem błony śluzowej, podrażnionych okolic, drapaniem, uczuciem suchości, pieczeniem i chrypką. Dolegliwości te mogą występować razem lub osobno, świadcząc o intensywności infekcji oraz występować cały czas lub tylko podczas określonych czynności np. jedzenia albo przełykania śliny.
Przyczyny bólu gardła
Tego typu dolegliwość zalicza się do tzw. objawów niecharakterystycznych. Mogą świadczyć o bardzo wielu problemach – od banalnego przeziębienia, nawet po chorobę nowotworową. I chociaż nie należy od razu panikować, to nie warto również tego lekceważyć. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:
- Infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, powodujące zapalenie gardła,
- Wysychanie śluzówki poprzez nieprawidłową wentylację np. oddychanie przez usta, suche powietrze,
- Zapalenie zatok przynosowych,
- Zapalenie migdałków,
- Alergie.
Jak leczyć gardło?
Ponieważ ból gardła może mieć różne przyczyny, nie ma jednego sprawdzonego sposobu na leczenie. Objawy można łagodzić tabletkami do ssania lub inhalacjami, jednak w celu dokładnej diagnozy i celowanego leczenie konieczna jest konsultacja z lekarzem. W przypadku infekcji wirusowych stosuje się leczenie objawowe, z kolei zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Gdy zachodzi podejrzenie poważniejszej choroby, lekarz może skierować na dodatkowe badania lub nawet do szpitala. Chociaż ból gardła jest powszechną i najczęściej niegroźną dolegliwością to nie można go lekceważyć. Nawet z pozoru banalne infekcje, nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji.