Znajdź najlepszego lekarza, przyjazną aptekę

bądź przychodnię w twojej okolicy

Jak korzystać z sauny – podstawowe zasady

Regularne sanowanie to niezliczone korzyści dla ciała i ducha. Jednak, aby robić to poprawnie, warto znać kilka podstawowych zasad. Dobre przygotowanie i przestrzeganie zasad umożliwi Ci wyciągnięcie maksymalnych korzyści z saunowania.

 

Najważniejsze jest przygotowanie

Podstawowym błędem popełnianym przez wielu początkujących saunowiczów, jest brak przygotowania i zbyt duży pospiech. Dobra sesja powinna trwać około 2 godzin i składać się z 2-4 serii, w zależności od możliwości organizmu i przyzwyczajenia. Zanim wejdziesz do sauny, weź prysznic i dokładnie umyj ciało. Pozbędziesz się w ten sposób wszystkich zanieczyszczeń, które odkładają się przez cały dzień na skórze. Dotyczy to również osób, korzystających z sauny po basenie. Należy spłukać chlor znajdujący się na skórze, gdyż w wysokich temperaturach chlor działa toksycznie.

 

Przygotuj sobie również butelkę wody lub zieloną herbatę (może być ciepła). Ponieważ pomiędzy sesjami należy uzupełniać płyny. Zielona herbata dodatkowo działa detoksykacyjne, więc jest idealnym dodatkiem do sauny.

 

Temperatura i czas

W zależności od rodzaju sauny (sucha, parowa) inna będzie temperatura panująca wewnątrz i inny czas przebywania. Im wyższa temperatura, tym krótsze powinny być sesje. Idealna temperatura w saunie fińskiej to 80-100 stopni Celsjusza, a czas w zależności od możliwości organizmu to 5-15 minut. Podczas jednej sesji nie powinno się spędzać w saunie więcej niż 15 minut.

 

Przerwy są ważne

Saunowanie to nie maraton. Dlatego niezwykle ważne są przerwy pomiędzy poszczególnymi sesjami, trwające od 10-20 minut. W tym czasie należy wziąć chłodny prysznic lub skorzystać ze specjalnej beczki z zimną wodą, aby ostudzić organizm i obkurczyć naczynia krwionośne. Następnie spokojnie ochłonąć na leżaku lub fotelu, w tym czasie popijając wodę. Dopiero gdy organizm się wystudzi i ochłonie, można powtórzyć kolejną sesję.

 

To kilka praktycznych porad jak korzystać z sauny. Przestrzegając powyższych zasad, zyskujesz pewność, że zabieg przyniesie Ci wiele zdrowotnych korzyści.