Znajdź najlepszego lekarza, przyjazną aptekę

bądź przychodnię w twojej okolicy

zobacz katalog

Stop Pijanym Kierowcom – 9 lutego w M1 Marki

Informacje

Spotkania z artystami i sportowcami, pokazy ratownictwa drogowego, symulator zderzeń, przejazd samochodem w alkogoglach oraz muzyka na żywo to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano dla odwiedzających w ramach imprezy poświęconej akcji Stop Pijanym Kierowcom, która odbyła się 9 lutego w M1 w Markach.

Choroba świń nie jest groźna dla ludzi.

Informacje

PAP donosi, że powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) wydał rozporządzenie ustalające obszar tego powiatu za zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Ma to związek z pojawieniem się tej choroby na Litwie i możliwością przeniesienia jej na terytorium Polski.
Informacja o rozporządzeniu, uznającym obszar powiatu gołdapskiego, jako zagrożonego wystąpieniem choroby ASF, ukazała się w niedzielę na stronie internetowej ministerstwa administracji i cyfryzacji.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gołdapi wydał je 31 stycznia, w związku z niedawnym stwierdzeniem dwóch przypadków zachorowań dzików na Litwie, w odległości 70-80 km od polskiej granicy.
Rozporządzenie wprowadza czasowe ograniczenia dotyczące hodowli świń. Zakazuje m.in. targów i wystaw tych zwierząt oraz wnoszenia produktów pochodzących z dzików na teren gospodarstw utrzymujących świnie. Trzoda ma przebywać w zamkniętych budynkach, a pasze muszą być zabezpieczone przed innymi zwierzętami. Przed chlewniami mają też być wyłożone maty dezynfekcyjne.

Prawa pacjenta.

Informacje

W dobie ostrej konkurencji między prywatnymi i płatnymi placówkami zdrowotnymi i jednak dośc rozległej zapaści systemu publicznej opieki zdrowotnej jako pacjenci zapominamy, że mamy bardzo konkretne prawa. Nie jesteśmy proszącymi się o coś petentami ale klientami i osobami szukającymi pomocy. Płacimy za lekarskie pensje i jednocześnie oczekujemy profesjonalizmu i humanizmu w kontaktach z nami. Etyka lekarska w stosunku do chorych to nie tylko obowiązek ale wręcz absolutnie niezbędny element udanego leczenia.

Kontuzje przy sportach zimowych - wypowiada się Specjalista Medycyny Sportowej

Video

Sporty zimowe, białe szaleństwo i … niestety kontuzje… Zwichnięcia , załamania, bolesne upadki. Medycyna sportowa od lat zajmuje się sportowcami, którzy tak zachwycają nas na stokach górskich, skoczniach narciarskich czy lodowiskach. Wiedza o rehabilitacji czy pomocy doraźnej dla profesjonalistów przenoszona jest później przez lekarzy do praktyki codziennej. O tym właśnie rozmawiamy z dr Krzysztofem Jurgielem, specjalista medycyny sportowej.